Tajlandia Centralna, to region rozległych, żyznych równin, położonych często poniżej poziomu morza. Od wyżyny północno-wschodniej Tajlandii (Isaan) oddzielają ją góry Khao Phetchabun, na północy przechodzi łagodnie w bardziej górzysty rejon, na zachodzie sięga pasma gór Tenasserim, a na południu – Zatoki Tajlandzkiej

Tajlandia | Błękitne niebo nad Bangkokiem
Tajlandia | Błękitne niebo nad Bangkokiem (by stevekrh19 )

Krajobraz

Wody rzeki Chao Phraya i jej dopływów uczyniły z doliny na północ od Bangkoku najważniejszy spichlerz ryżowy kraju. Po horyzont ciągną się pola, na których kiełkuje soczyście zielony ryż. Tutaj znaleźli ludzie dogodne warunki do życia, tu była kolebka królestwa Syjamu. W Sukhotai, na północnej stronie, wraz z założeniem pierwszej stolicy, wybiła w 1238 roku godzina narodzin narodu. Kiedy w historycznym parku o poranku zobaczycie, jak wschodzące słońce oświetla delikatnym blaskiem posągi Buddy, kolumny i świątynne wieże, zrozumiecie, dlaczego Sukhothai było nazywane „Świtem Szczęścia”.

Bangkok

W Centralnej Tajlandii żyje większość ludności kraju. Właśnie tutaj znajduje się wiele zakładów przemysłowych i tutaj wytwarza się trzecią część rolnej produkcji Tajlandii. Region posiada dobrze rozwiniętą sieć transportową, a w południowej jego części leży jedno z największych miast świata, stolica Tajlandii – Bangkok.

W klimacie regionu Tajlandii Centralnej wyróżnia się umownie trzy pory roku:

Lato (marzec – maj)

Pora gorąca charakteryzuje się temperaturą powietrza w okolicach 40°C i brakiem opadów.

Pora deszczowa (od maja do października)

Średnia długość opadów deszczu – ok. dwóch godzin, zwykle raz na trzy dni. Deszcz tropikalny jest krótkotrwały, ale bardzo intensywny, dlatego mówi się raczej o tropikalnych ulewach. Zwykle scenariusz pogody wygląda następująco: rano - +30°C, słońce, obiad - +30°C, zebrały się chmury, 30 minut do godziny przechodzi tropikalna ulewa, potem znowu słońce, kałuże po godzinie znikają całkowicie i podnosi się wilgotność powietrza, wieczór - +28°C, zachód słońca, temperatura spada o kilka stopni.

Zima (od listopada do lutego)

Jest to zima bardzo specyficzna – temperatura powietrza nie spada poniżej +20°C. Sezon pasatów przynosi łagodną pogodę.

Monsuny i pasaty

Na pogodę w Tajlandii wpływają głownie wiatry – monsuny i pasaty. Monsun, to stały przepływ powietrza, w określonej porze roku, w dolnych warstwach atmosfery. Monsun wywołuje gwałtowną zmianę pogody w Tajlandii – zamienia suchą, bezchmurną i gorącą pogodę na wilgotną i ciepłą. Natomiast pasat jest dosyć stałym prądem powietrza w górnych warstwach atmosfery, ustępującym siłą monsunowi. Pasaty wnoszą do klimatu Tajlandii subtropikalne antycyklony oceaniczne, oznaczające suchą i upalną pogodę. Ilość opadów jest w 90% uzależniona od monsunu południowo-zachodniego.

Warto się tu zatrzymać

Tajlandia Centralna nie jest jeszcze tak popularna wśród turystów jak południowa, chociaż posiada również bardzo dużo atrakcji oraz nieskażoną przyrodę. Warto zatrzymać się w tym przepięknym regionie, przejechać wzdłuż niekończących się pół ryżowych, podziwiać wspaniałą naturę i przeżyć tajlandzką kulturę w „Kraju Uśmiechu”.

Tajlandia |
Tajlandia | "Kraina Uśmiechu" spowita deszczowymi chmurami (widok z Wat Arun) (by lucagorlero )

Tajlandia Centralna – pogoda w poszczególnych miesiącach:

Styczeń – temperatura powietrza w dzień ok. 28°C, w nocy spada do ok. 20°C, praktycznie bez opadów. Typowa „zima” w Centralnej Tajlandii wraz ze stolicą kraju – Bangkokiem. Warunki pogodowe idealne dla Europejczyków, tylko woda w Zatoce Tajlandzkiej ochłodziła się do 26°C.

Luty – temperatura nie przekracza w dzień 32°C. Dobra okazja, aby zobaczyć liczne zabytki architektury starego królestwa.

Marzec – temperatura wzrasta do 34°C i wyżej. Do rozpoczęcia pory deszczowej będzie bardzo gorąco i sucho.

Kwiecień – lato w Bangkoku i w dolinie Chao Phraya, temperatura do 39°C. Od marca do maja trwa właśnie okres przejściowy między monsunem północno-wschodnim i południowo-zachodnim, który przyniesie wilgoć znad Oceanu Indyjskiego.

Maj – temperatura ok. 34°C, ale wzrasta ilość opadów – zaczyna się pora deszczowa.

Czerwiec – temperatura nawet nocą nie spada poniżej 25°C. Po gwałtownej ulewie znowu świeci słońce, kałuże znikają, ale wilgotność powietrza rośnie.

Lipiec – temperatura w dzień ok. 33°C, w czasie opadów nieco niższa – gorąco i parno. Można się pocieszać jedynie tym, że we wrześniu deszczu będzie jeszcze więcej.

Sierpień – pogoda bez zmian – w Bangkoku od 30°C do 37°C. Na szczęście w stolicy Tajlandii nie brakuje atrakcji w każdą pogodę.

Wrzesień – temperatura ok. 34°C, a ilość opadów w miesiącu dochodzi do 250 mm. Zbliża się sezon pasatów i bardziej przyjemnej dla nas pogody.

Październik – temperatura ok. 31°C, tropikalne ulewy skończyły się wraz z południowo-zachodnim monsunem. Zaczyna się główny sezon turystyczny.

Listopad – wprawdzie temperatura nawet nocą nie spada poniżej 21°C, ale 31°C w dzień jest zupełnie do zniesienia. Woda w Zatoce ma nadal ok. 27°C.

Grudzień – temperatury podobnie jak w listopadzie: ok. 28-30°C. Doskonała pora na wędrówki, ewentualnie grę w golfa. Tylko pokój w hotelu dobrze jest odpowiednio wcześnie zarezerwować – przed świętami na pewno będzie wielu gości.

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności