Pełne uroku krajobrazy Tajlandii Północnej kształtują liczne łańcuchy górskie i rzeczne doliny. Najwyższą górą w regionie jest Doi Inthanon (2565 m). Do najważniejszych rzek należą Yom, Ping, Wang i Nan.

Tajlandia | Północna prowincja Chiang Mai
Tajlandia | Północna prowincja Chiang Mai (by iamagenious )

Temperatury

W północnych górskich prowincjach Tajlandii jest przeważnie chłodniej niż w innych częściach kraju. W chłodnej porze roku od końca października do początku marca przeciętne dzienne temperatury wahają się wokół wartości 21°C. Nocami powietrze może się ochładzać do 0°C. Te miesiące są uważane przez Europejczyków jako najlepszy czas na podróże, ponieważ od marca temperatury rosną do 30°C i wyżej. Pora deszczowa w Tajlandii Północnej trwa od czerwca do końca października.

Krajobraz

Tajlandia Północna, to pokryte lasami pasma gór, będące odnogami Himalajów, oraz głębokie doliny poprzecinane rozpadlinami. W śródgórskich dolinach lasy zostały prawie całkowicie wycięte pod uprawy rolne. Większość dolin leży na wysokości od 183 do 304 m n.p.m. Pod względem ilości opadów, ich rozłożenia w ciągu roku oraz stosowanej agrotechniki, te doliny przypominają Dolinę Centralną.

Wpływ działalności człowiek na klimat

Roczne kontrasty klimatu monsunowego – między porą deszczową i suchymi sezonami – są tutaj potęgowane działalnością człowieka. Zalanie pół podczas letniego sezonu deszczowego przyczynia się do zwiększenia wilgotności powietrza nad dolinami. Podczas pory chłodnej spadek wilgotności i wysychanie ziemi są szczególnie wysokie, jako skutek wyrębu lasów.

Chłodniej i łagodniej

Pora deszczowa, z jej parną atmosferą i nękającym upałem przed początkiem opadów, przypomina klimat Doliny Centralnej latem. Jednak okres od listopada do lutego odznacza się w tych północnych dolinach znacznie niższymi temperaturami. Klimat jest tutaj znacznie przyjemniejszy niż w innych regionach Tajlandii.

Góry Północnej Tajlandii

Góry w Północnej Tajlandii są do tej pory pokryte lasami. Południkowe ułożenie górskich grzbietów oraz ich znaczna wysokość powodują powstawanie chmur i opadów deszczu. Temperatury w tropikalnych górach (bez względu na ich stopniowe obniżanie się wraz z wysokością) są zawsze wysokie. Na obniżenie temperatury i wzrost ilości opadów wraz ze wzrostem wysokości wskazuje wyraźnie rodzaj roślinności. Bez względu na różnice warunków w różnych obszarach, granica strefy klimatycznej przebiega na wysokości ok. 1219 m, gdzie las monsunowy jest zastępowany przez wysokogórski las wiecznie zielony.

Podobnie jak w innych górskich rejonach Tajlandii, tak i w górach Północy, w suchej porze miejscowe plemiona wypalają gałęzie i pnie drzew na zrębach przeznaczonych pod uprawę. Dym ognisk napełnia doliny i pokrywa góry.

Co ma nam do zaoferowania Północna Tajlandia?

Podczas gdy wielu turystów odwiedzających Tajlandię żądnych jest tylko słońca, piasku, palm i morza, Północna Tajlandia ma do zaoferowania coś innego. Ludzie na Północy należą do najbardziej przyjaznych w całym Królestwie, a góry i górskie lasy stanowią przestrzeń życiową dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W dodatku, w ostatnich wiekach, wiele plemion górskich przywędrowało do Tajlandii z okolicznych krajów i tworzy w Północnej Tajlandii jedyną swoim rodzaju kulturową różnorodność.

Szeroki wybór zarówno sportowych, jak i innych form spędzania wolnego czasu potwierdza trafność decyzji o wizycie w „Kraju Miliona Pól Ryżowych” (tak tłumaczy się nazwę królestwa Lan Na, którego historia jest w zasadzie historią Tajlandii Północnej). Godne specjalnej uwagi są doskonałe i wspaniale pielęgnowane pola golfowe.

Kiedy jechać na północ Tajlandii?

Kiedy jest najlepszy czas na podróż do Tajlandii Północnej? Zawsze! Najprzyjemniejsza jest jednak z pewnością „zimna” pora roku od Loy Kratong w listopadzie do Songkran w kwietniu. Gracze w golfa i miłośnicy wędrówek nie powinni raczej planować podróży do Tajlandii Północnej w sierpniu i wrześniu. O tej porze bywają tutaj często bardzo gwałtowne ulewy.

Nawet jeśli w Tajlandii Północnej istnieje jeszcze wiele nierozwiązanych problemów dotyczących równouprawnienia mniejszości etnicznych, to ten region jest z pewnością wart zainteresowania i wizyty.

Tajlandia | Gdzieś na horyzoncie zbiera się na deszcz
Tajlandia | Gdzieś na horyzoncie zbiera się na deszcz (by finty)

Tajlandia Północna – pogoda w poszczególnych miesiącach:

Styczeń – trwa pora chłodna. W dzień temperatura powietrza dochodzi tylko do 27°C. Dobra pora dla graczy w golfa.

Luty – jak to „zimą” w Północnej Tajlandii: w dzień ok. 25-30°C, a w nocy tylko 5°C. W górach temperatura spada do ok. 0°C.

Marzec – końcówka pory chłodnej. Temperatura powietrza ok. 30°C. Czasem przelotny deszcz, niczym ciepły prysznic.

Kwiecień – zaczyna się pora gorąca. Temperatura dochodzi do 36°C. Wybierając się na wędrówkę trzeba brać pod uwagę własne możliwości – nawet dwudniowa wycieczka może być w tych warunkach ogromnym wyzwaniem.

Maj – nadal upały powyżej 35°C, więcej przelotnych opadów.

Czerwiec – temperatura na Północy ok. 30°C. Trwa pora gorąca. W górach jest całkiem przyjemnie.

Lipiec – temperatury w okolicach 30°C. Zdarzają się coraz częściej intensywne ulewy.

Sierpień – pora deszczowa w pełni. Temperatury w dolinach od 24 do 32°C, w górach niższe. Monsunowe ulewy powodują w wielu wioskach i miastach powodzie.

Wrzesień – monsunowe ulewy i wysoka temperatura. Jak to w tropikach bywa, po krótkiej, ale gwałtownej ulewie znowu świeci słońce.

Październik – kończy się pora deszczowa. Pogoda jak zwykle: gorąca i parna.

Listopad – początek pory chłodnej, czyli tajlandzkiej „zimy”. Temperatura spada często do „zaledwie” 18°C. Dla Europejczyków najkorzystniejsze warunki pogodowe.

Grudzień – krótkie przelotne opady można traktować jak orzeźwiający prysznic. Temperatura od 15 do 28°C, ale w górach jest znacznie chłodniej.

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności