Tajlandia Północno-Wschodnia, czyli Isaan, zajmuje jedną trzecią powierzchni kraju. Mieszkańcy tego regionu również stanowią trzecią część ludności Tajlandii. Isaan leży na wyżynie Khorat (nazwa pochodzi od największego miasta regionu Nakhon Ratchasima – w skrócie Khorat).

Rozciąga się od Saraburi na zachodzie do Ubon Ratchathani na wschodzie, od Surin na południu do Udon Thani na północy. Na północy i wschodzie graniczy z Mekongiem, na południu z Kambodżą. Na zachodzie góry Phetchabun oddzielają Isaan od Tajlandii Północnej i Centralnej.

Tajlandia | Nakhon Ratchasima – Jim Thompson's Farm
Tajlandia | Nakhon Ratchasima – Jim Thompson's Farm (by atomdocs )

Krajobraz i klimat

Na klimat Tajlandii Północno-Wschodniej wpływa pewne wzniesienie nad poziom morza (ok. 183 m), płaska rzeźba terenu, a także otaczający wyżynę Khorat pierścień gór i pagórków.

W porównaniu z Centralną Doliną klimat regionu Isaan jest znacznie bardziej kontynentalny.

Monsun południowo-zachodni

W porze południowo-zachodniego monsunu region znajduje się w deszczowym cieniu gór, rozciągających się na południe i zachód i stojących na drodze wilgotnych mas powietrza.

Monsun północno -wschodni

W okresie monsunu północno-wschodniego Góry Annamskie (zwane kiedyś Kordylierą Annamicką) osłaniają wyżynę Khorat od wilgotnych wiatrów ze wschodu, dlatego pora deszczowa w tym regionie Tajlandii przypada na okres monsunu południowo-zachodniego.

Opady

Skrajna część płaskowyżu, leżąca w deszczowym cieniu zachodniego i południowego łańcucha gór, otrzymuje mniej niż 1000 mm opadów rocznie, co stanowi najmniejszą roczną ilość opadów w całym kraju. I na odwrót, dalej w kierunku północno-wschodnim, w rejonie Khon Kaen, ilość opadów w ciągu roku zwiększa się do 2000 mm. Ilość opadów deszczu na tym obszarze związana jest z lokalnymi burzami i cyklonami.

Dla wyżyny Khorat charakterystyczna jest mniejsza ilość dni pochmurnych oraz wyższe maksymalne, a także niższe minimalne temperatury w porównaniu do równin regionu Bangkoku.

Pora sucha

W chłodnej porze suchej północno-wschodni monsun przechodzi nad Khoratem. Te wiatry są stosunkowo chłodne, zwłaszcza w godzinach rannych. Niebo jest bezchmurne. Wilgotność powietrza jest na tyle mała, a parowanie na tyle intensywne, że wierzchnia warstwa gleby całkowicie wysycha. Prowadzi to do częstych burz pyłowych i piaskowych.

Na skutek silnego nocnego wypromieniowania ciepła, dobowe wahania temperatur w Isaan są znacznie większe niż w innych regionach kraju.

Pora gorąca

W porze gorącej odnotowuje się tutaj wyższe niż gdzie indziej temperatury, ponieważ nie sięga tak daleko wpływ morskiej bryzy, tak charakterystycznej dla rejonu Bangkoku. Od marca do maja temperatury sięgają 40°C. Maksymalna zarejestrowana o tej porze roku temperatura wynosi 43,8°C i przypada na kwiecień.

Zbiory ryżu

Podczas gdy region Tajlandii Centralnej otrzymuje rocznie przeciętnie ok. 1500 mm opadów, wyżyna Khorat tylko 1150 mm. Również różnica między porą suchą i porą deszczową jest ostrzejsza niż w innych regionach kraju, przez co wyraźnie niższe są tutaj zbiory ryżu. Nie da się ukryć, że Isaan jest najuboższym regionem Tajlandii.

Tylko nieliczni odwiedzają Isaan

Miliony turystów przybywających corocznie do Tajlandii koncentrują się prawie wyłącznie na Bangkoku i znanych centrach turystycznych, jak Pattaya, Phuket, Koh Samui czy Chiang Mai.

Tylko nieliczni odwiedzają Isaan

Ten region Tajlandii jest do dzisiaj bardzo słabo rozwinięty turystycznie, a brak literatury w języku polskim na temat Isaan powoduje, że nie budzi on zainteresowania wybierających się do Tajlandii turystów.

Jeśli w ogóle znajdzie się w mediach jakaś wzmianka o tym regionie, to raczej wyłącznie o skrajnej biedzie, o rodzicach, którzy sprzedają swoje dzieci, albo o zakażonych wirusem HIV dziewczynach.

Kto z taką kliszą w głowie tam pojedzie i oczekuje w każdej wsi głodujących ludzi, na rogu każdej ulicy sprzedające dzieci matki, a wszędzie płonące stosy ze zmarłymi z głodu i na AIDS, będzie mile zaskoczony. Pewnie, że w Isaan są ludzie – jak na zachodnie standardy – ubodzy, ale nikt nie musi głodować. Dziewczyny, które wyjeżdżają do Pattaya albo Phuket, i tam pracują w barach, robią to dobrowolnie, aby zarobić pieniądze. A ilość nosicieli wirusa HIV na wsi w Isaan nie jest wyższa niż u nas. Za to ludzie są tam przyjaźnie nastawieni do każdego „faranga” (obcy-biały).

Nigdzie indziej w Tajlandii turysta nie będzie miał lepszej okazji, aby poznać prawdziwe oblicze tego kraju, poznać jego mieszkańców, kulturę i zwyczaje, niż w Isaan właśnie.

Wprawdzie w Isaan nie ma porośniętego palmami morskiego wybrzeża, ale jest tam mnóstwo przepięknych krajobrazów i ciekawych świadectw ze zmiennej historii Tajów i Khmerów.

Tajlandia | Rolnicze okolice Khorat
Tajlandia | Rolnicze okolice Khorat (by Neil Palmer (CIAT) )

Tajlandia Północno-Wschodnia – pogoda w poszczególnych miesiącach:

Styczeń – trwająca od listopada chłodna pora, czyli tajlandzka zima, to najkorzystniejsze dla Europejczyków warunki pogodowe: temperatura powietrza w dzień ok. 26°C, a w nocy „zaledwie” 16°C. Można bez zmęczenia poświęcić się zwiedzaniu licznych w regionie Isaan zabytków dawnej kultury Tajów i Khmerów. Ten region był w latach ok. 500-1500 n.e. częścią potężnego państwa Khmerów.

Luty – kończy się zima, temperatura wzrasta do 30°C. W wiosce Ban Chiang są znaleziska z epoki brązu, sprzed 5000-7000 lat. Obszar dzisiejszego Isaan był centrum prehistorycznej cywilizacji.

Marzec – nastał okres lata; temperatura rośnie do 35°C. Bez opadów.

Kwiecień – temperatura powietrza sięga 40°C i wyżej. Zanotowany w prowincji Udon Thani rekord wynosi prawie cztery stopnie więcej. Słaba to pociecha.

Maj – tylko 35°C. Może jednak wybrać się do wioski tkaczy jedwabiu? Jedwab z Isaan jest podobno najpiękniejszy…

Czerwiec – zaczęła się pora deszczowa, jest gorąco (33°C) i parno. Krótkie, ale intensywne opady, to efekt działania południowo-zachodniego monsunu.

Lipiec – temperatura ok. 32°C, podczas opadów nieco spada. Po dwóch godzinach tropikalnej ulewy znowu świeci słońce. Wilgotność powietrza bardzo wysoka, jest gorąco i parno.

Sierpień – temperatura bez zmian: ok. 33°C. Trudno uniknąć przemoczenia w porze deszczowej, ale cały czas jest bardzo gorąco. Podobno w prowincji Udon Thani (tej od rekordowych upałów) istnieje niezwykle ciekawa hodowla orchidei – może się wybrać?

Wrzesień – kolejny miesiąc pory deszczowej, temperatura w normie: 34°C. Uprawa ryżu wymaga odpowiedniej ilości wody, a suma opadów w Isaan nie gwarantuje jednak najlepszych zbiorów.

Październik – końcówka pory deszczowej, temperatura nieco niższa, tylko 31°C. Wkrótce ustanie aktywność niosącego wilgoć monsunu i zacznie się tajlandzka zima.

Listopad - temperatura poniżej 30°C, bez opadów. Doskonała okazja, aby zwiedzić niektóre przynajmniej świątynie khmerskie z czasów świetności ich imperium.

Grudzień – pogoda idealna do zwiedzania kraju – temperatura ok. 26°C. To nic, że nie ma w Isaan lazurowego morza, plaży z palmami, ani gór porośniętych deszczowym lasem – są za to inne atrakcje, a przede wszystkim niezwykli ludzie, zachowujący od wieków swoją kulturę i obyczaje.

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności