Ten region Tajlandii rozciąga się na Półwyspie Malajskim od przesmyku Kra do granicy z Malezją. Na zachodzie strome wybrzeże spada do Oceanu Indyjskiego, podczas gdy wschodnie wybrzeże jest bardziej płaskie i posiada wyżłobione przez rzeki doliny.

Tajlandia | Wyspa Ko Nang Yuan w prowincji Surat Thani
Tajlandia | Wyspa Ko Nang Yuan w prowincji Surat Thani (by pannawish )

Krajobraz

Tajlandia Południowa to jedne z najbardziej fascynujących krajobrazów świata. Każdy, kto podróżuje przez ten region jest oczarowany widokiem stromych wapiennych skał, które często stoją pośród pół ryżowych. Wyglądają tak niezwykle, że krajobraz sprawia wrażenie, jakby był wyjęty z bajki.

Przez środek półwyspu rozciągają się z północy na południe odnogi Himalajów. Najwyższym wzniesieniem jest Khao Luang w prowincji Nakhon Si Thammarat. Od Kra na południe ciągną się góry Phuket, łączące się z pasmem Tanao Si. Około 100 km na wschód od gór Phuket biegną równolegle góry Banthat. Zaczynają się mniej więcej na wysokości Ko Samui i kończą przy archipelagu Ko Tarutao nad granicą z Malezją. Granicę z Malezją na południu tworzy łańcuch gór Sankarakhiri.

Pogoda na południu Tajlandii

Najczęściej zadawanym pytaniem jest pytanie o pogodę. Tej niestety, nikt poważny nie potrafi przewidzieć. Pewna gwarancja istnieje natomiast, jeśli chodzi o temperaturę. Cudownie ciepło jest w Tajlandii Południowej przez cały rok. Musimy zauważyć jednak pewne różnice klimatyczne między rejonem Phuket, Koh Samui i np. Bangkokiem. Bardzo pomocne są do tego celu zestawienia długoterminowych obserwacji klimatu. Widać tam przeciętne, wieloletnie wielkości usłonecznienia, ilości opadów i temperatur.

Tajlandia | Krajobrazy Phuket
Tajlandia | Krajobrazy Phuket (by simone)

Phuket

Od początku maja wiatr zmienia kierunek i wieje z południowego-zachodu. Tym samym monsun południowo-zachodni rozpoczyna w tych tygodniach porę deszczową i przez najbliższe miesiące będzie przynosił silne opady deszczu. Możliwość aktywnego wypoczynku nad morzem zostaje ograniczona. Rejsy dla nurków odbywają się tylko przy spokojnym morzu i ładnej pogodzie. Temperatury od maja do października także często osiągają wartość 30°C i prawie nigdy nie schodzą poniżej 24°C. Ochładza się nieco wtedy, gdy przez tydzień-dwa tygodnie utrzymuje się duże zachmurzenie. Wprawdzie pada jak zwykle krótko i gwałtownie, ale chmury mogą się czasem przez całe dni nie rozpraszać. Z drugiej strony, w najbardziej deszczowych miesiącach w tej okolicy, we wrześniu i październiku, może się zdarzyć dłuższy okres ładnej pogody.

Morze pozostaje wzburzone i kąpiel jest możliwa tylko w strzeżonych zatokach. Ze względu na wiele innych atrakcyjnych możliwości spędzania czasu, Phuket jest godny polecenia także poza głównym sezonem – jest wtedy spokojnie.

Od listopada pogoda wyraźnie się poprawia. Przyroda jest odświeżona, wspaniała zieleń jest jeszcze bardziej bujna, wszystko kwitnie i rozwija się. Klimat robi się gorący i stosunkowo suchy. Gorące i słoneczne okresy trwają tygodniami. Rzadko zdarzają się pochmurne dni z krótkimi opadami. Morze jest spokojne i idealne do kąpieli. W tym okresie zdarzają się też czasem przypadki ekstremalne, jak ten w 1998 roku, kiedy to od listopada do kwietnia nie spadła praktycznie ani jedna kropla deszczu. Wodę pitną trzeba było dowozić z północnej prowincji Phang Nga.

Khao Lak

Ponieważ region Khao Lak leży tylko 70 km na północ od Phuket, występują tutaj takie same warunki klimatyczne. W każdym razie pada tutaj więcej deszczu, ponieważ za wybrzeżem rozciąga się łańcuch gór. Kąpiel w porze deszczowej jest mocno problematyczna; zatoki są bardzo otwarte, a kilka raf nie jest w stanie morza uspokoić. Rejsów z nurkowaniem też prawie nie ma. Ani alternatywnych propozycji podczas złej pogody. Kto jednak potrzebuje absolutnego spokoju, znajdzie tu absolutne odprężenie – może wędrować i pływać w basenie. A na dodatek nagrodzony będzie najniższymi cenami hotelowymi.

Główny sezon trwa od listopada do końca kwietnia. Z początkiem listopada zanikają opady również na plażach Khao Lak. Morze uspokaja się, nadchodzą dłuższe okresy słońca, czasem tylko przerywane krótkimi opadami. Najczęściej po południu. Na tym obszarze miesiące grudzień – kwiecień należą też do najmniej deszczowych.

Krabi, Ao Nang

W Krabi jest podobny klimat jak w innych rejonach urlopowych, ale z pewną małą różnicą. Otóż większość plaż nie leży tutaj nad otwartym morzem, jak Khao Lak. Częściowo są osłonięte przez duże wyspy, jak Phuket, oraz przez mniejszą głębokość morza. Przy łagodnie schodzących w morze plażach możliwa jest kąpiel także podczas gorszej pogody. Morze jest tutaj spokojniejsze.

Od listopada ustępują chmury i deszcz. Następują długie okresy słońca i upałów. Na płytkich wodach mogą się bezpiecznie kąpać również dzieci.

Ko Lanta

Na Ko Lanta można się spodziewać podobnych warunków pogodowych jak w Krabi i Phuket. Z początkiem maja morze staje się niespokojne. Ogólnie biorąc, wpływ monsunu południowo-zachodniego jest słabszy niż na Phuket. Phuket chroni trochę Ko Lanta przed oddalonym Morzem Andamańskim.

Od listopada pogoda poprawia się, płytkie morze jest najczęściej spokojne.

Ko Samui

Klimat na Ko Samui jest gorący i wilgotny, ale dzięki lekkiej bryzie morskiej bardzo przyjemny. Temperatury wahają się w ciągu roku od 25°C do 33°C. W styczniu zaczyna się nieco chłodniejsza pora roku z temperaturami ok. 26°C. Trwa ona do końca kwietnia, a potem przychodzi pora gorąca aż do września, kiedy rozpoczyna się pora deszczowa. Według indywidualnych upodobań najlepszą porą na podróż na Ko Samui jest styczeń do kwietnia dla osób, które wolą chłodniejszy klimat i maj do września dla tych, którzy lubią gorącą pogodę.

Także pora gorąca, z temperaturami do 36°C, jest na Ko Samui całkiem przyjemna, ponieważ lekkie chłodzenie zapewnia wyspie ciągła bryza. Jak to w tropikalnym klimacie bywa, możliwe są przez cały rok tropikalne opady, które szybko przychodzą i równie szybko się kończą. Poza porą deszczową opady występują w zasadzie po południu, a po nich zawsze pojawia się słońce na błękitnym niebie.

Na wyspach leżących w południowo-wschodniej części Tajlandii pora deszczowa przebiega inaczej niż na zachodnim wybrzeżu z wyspami Phuket i Ko Phi Phi. Pora deszczowa na Ko Samui zaczyna się pod koniec września i trwa do grudnia. Również w porze deszczowej zdarzają się słoneczne dni, kiedy nie spada nawet kropla deszczu.

Tajlandia | Zatoka Phang Nga
Tajlandia | Zatoka Phang Nga (by malakins)

Tajlandia Południowa – pogoda w poszczególnych miesiącach:

Styczeń – pełnia sezonu turystycznego, najlepszy okres pogodowy dla Europejczyków. Średnie temperatury stycznia: 24°C-32°C. Opady mało prawdopodobne, chociaż możliwe. Wiatr z północnego-wschodu. Na Phuket można spotkać przelotne ptaki z całego regionu, ponieważ z drugiej strony Półwyspu Malajskiego występują w tym czasie silne opady.

Luty – praktycznie jak w styczniu; temperatura powietrza 24°C-32°C. Pod koniec lutego przypada czas kwitnienia orchidei.

Marzec – kończy się stopniowo główny sezon, na plażach mniej ludzi, a ceny spadają. Temperatura powietrza 24°C-32°C. Kwitną orchidee, a przelotne ptaki wracają do swych rejonów gniazdowania.

Kwiecień – okres przejściowy. Wiatr północno-wschodni zmienia kierunek na południowo-zachodni. W niektórych rejonach, pod koniec miesiąca, występują intensywne opady. Możliwe częste, ale krótkotrwałe burze. W kwietniu w Tajlandii odbywa się Festiwal Wody – Songkran.

Maj – duża ilość opadów, temperatura 31°C. W deszczowe miesiące można z powodzeniem zająć się wioślarstwem. Orchidee nadal w kwiatach.

Czerwiec – średnia temperatura powietrza 20°C-33°C, warunki podobne jak w maju.

Lipiec – warunki pogodowe i temperatura bez zmian, 20°C-33°C. W gniazdach ptaków pojawiają się pisklęta, można obserwować, jak karmią je rodzice.

Sierpień – temperatura powietrza 20°C-33°C. Lepiej wstrzymać się od kąpieli w morzu; fale bywają bardzo wysokie.

Wrzesień – bardzo wilgotny miesiąc, duża ilość opadów. Ulewy zdarzają się na szczęście nie każdego dnia, czasem bywają dni słoneczne. Temperatura dochodzi do 32°C.

Październik – jeszcze jeden deszczowy miesiąc. Sztormy na morzu rzadsze i słabsze niż we wrześniu. Temperatury ok. 32°C.

Listopad – okres przejściowy. Zmniejsza się ilość opadów. Bardzo dobra pora na podróż do Phuket, wieje świeża bryza, temperatura 24°C-32°C. Kwitną drzewa figowe, a w kurortach rosną ceny.

Grudzień – pełnia sezonu, korzystne dla Europejczyków warunki pogodowe. Temperatura ok. 31°C. Każda pora jest dobra na wizytę w Tajlandii, a decyzję o terminie należy podjąć według własnych upodobań.

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności