Tajlandia Wschodnia – region Tajlandii położony na południowy wschód od Bangkoku. Wybrzeże Tajlandii Wschodniej omywają wody Zatoki Tajlandzkiej. Sięga od ujścia rzeki Chao Phraya do granicy z Kambodżą.

Tajlandia | Najpiękniejsze kurorty Tajlandii – Pattaya
Tajlandia | Najpiękniejsze kurorty Tajlandii – Pattaya (by clayirving )

Krajobraz

Tajlandia Wschodnia odznacza się mnóstwem zatoczek ukrytych w przybrzeżnych skałach i przepięknymi plażami w otoczeniu palm. Ten region jest bogaty w zasoby naturalne. Tutaj rozwinięto hodowlę ryżu i kauczuku, rybołówstwo i ogrodnictwo, wydobycie szlachetnych kamieni.

Krajobrazy wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej są niezwykle malownicze. Znajduje się tutaj kilka parków narodowych z tropikalnymi lasami i wodospadami, a w cichych wodach zatoki – bezludne wysepki.

Nadmorskie kurorty

Na wschodnim wybrzeżu znajduje się większość morskich kurortów, włącznie z największym kurortem Tajlandii – Pattaya. Biały piasek plaż, koralowe rafy i przejrzysta woda – idealne miejsca dla miłośników nurkowania i sportów wodnych.

Klimat

Klimat jest tutaj tropikalny. Przez cały rok temperatury w dzień wynoszą 27-33°C, a w nocy 25-28°C. Maksymalne temperatury w najgorętszych miesiącach (marzec-maj) sięgają 40°C. Wilgotność powietrza przekracza 90%. Panuje pogoda upalna i parna, którą na wybrzeżu i na wyspach łagodzą lekkie wiatry czyniąc ją bardziej znośną.

Monsuny

Tajlandia jest krajem monsunowym. Latem od czerwca do października wieje monsun południowo-zachodni przynosząc stałe i silne opady deszczu. Przeważnie późnym popołudniem wylewają się ogromne masy wody, powodując problemy transportowe i uniemożliwiając kąpiele i nurkowanie, ponieważ morze bywa wówczas bardzo wzburzone. Wiele ośrodków wypoczynkowych jest zamkniętych, a liczba gości dramatycznie spada.

W Zatoce Tajlandzkiej wieje od października do grudnia monsun północno-wschodni. Wyspy we Wschodniej Tajlandii (m.in. Koh Chang) doświadczają działania obu monsunów, przy czym monsun południowo-zachodni może być bardzo gwałtowny. Wiele ośrodków wypoczynkowych, przede wszystkim na Koh Kut, jest zamkniętych od czerwca do września.

Sezon urlopowy

Od grudnia do kwietnia trwa pora sucha, a zatem pełnia sezonu dla urlopowiczów i nurków. W tym czasie na dużych wyspach przebywa wielu gości, a ceny są odpowiednio wyższe niż w innych porach roku. Od listopada do lutego jest chłodniejsza pora roku z krótkimi okresami złej pogody.

Zróżnicowane warunki klimatyczne

Warunki klimatyczne obszaru wybrzeża Tajlandii Wschodniej, jej wysp oraz głębi lądu mogą być mocno zróżnicowane. Występują tutaj strefy mikroklimatyczne. Na przykład, na lądzie stałym może być silna niepogoda, a na wyspach w tym samym czasie bardzo dobre warunki.

Pora deszczowa

Pora deszczowa nie oznacza, że obowiązkowo dzień w dzień będą nieprzerwane opady deszczu. Przeciwnie, może być wiele dni słonecznych tylko z przelotnym deszczem. Niemniej jednak należy się psychicznie przygotować na prawdziwie tropikalne ulewy.

Tajlandia | Plaże Pattayi o zmierzchu
Tajlandia | Plaże Pattayi o zmierzchu (by melenama)

Tajlandia Wschodnia – pogoda w poszczególnych miesiącach:

Styczeń – temperatura powietrza tylko 28°C, słonecznie i sucho. Najlepsza pora na zwiedzanie wschodniego regionu Tajlandii – wszak nie samą plażą człowiek żyje.

Luty – temperatura ok. 30°C. Warto wybrać się – dopóki nie ma prawdziwych upałów – do mało odwiedzanej przez turystów prowincji Chanthaburi. Nazywana jest „ogrodem Tajlandii”, ale to nie jedyna atrakcja.

Marzec – temperatura dochodzi do 34°C. Wyspy na wschodzie kraju, jak Koh Chang, zapraszają wspaniałymi plażami, lazurowym morzem i słońcem.

Kwiecień – nadal ciepło, 36°C, ale jeszcze przed porą deszczową. Druga co wielkości wyspa Tajlandii Koh Chang, to nie tylko wspaniałe plaże; na powierzchni ok. 30 km na 18 km można na przykład wędrować po górach, oglądać wodospady, albo kąpać się w rzekach.

Maj – temperatura ok. 35°C. Maj jest miesiącem przejściowym, często gromadzą się chmury burzowe i po południu pada.

Czerwiec – panuje monsun południowo-zachodni, temperatura 32°C. Należy spodziewać się tropikalnych ulew, ale każdego dnia i nie całodziennych.

Lipiec – pora deszczowa, temperatura 33°C. Na wybrzeżu może być mokro i burzowo. I niebezpiecznie dla małych łodzi.

Sierpień – nadal trwa pora deszczowa, temperatura 32°C. Nie znaczy to jednak, że wschodnie prowincje Tajlandii są mniej atrakcyjne. Tylko małe wyspy mogą być w niektóre dni nieosiągalne.

Wrzesień – wkrótce skończy się pora monsunu niosącego wilgoć znad Oceanu Indyjskiego, ale póki co jest gorąco (31°C) i parno.

Październik – temperatura 28-30°C. W przygranicznej prowincji Trat czekają na gości surowe góry i idylliczne zakątki na licznych wyspach.

Listopad – dużo słońca, temperatura ok. 28°C. Zaczyna się główny sezon turystyczny. Może zamiast popularnych kurortów wybrać np. Trat, albo Koh Kut? Chyba, że ktoś chce zostać siedmiomilionowym gościem roku w Pattaya.

Grudzień – kolejny miesiąc z pogodą idealną dla Europejczyków, temperatura 22-30°C. Przed świętami, jak zwykle, wzrośnie liczba turystów chcących powitać Nowy Rok pod palmami.

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności