Ten region Tajlandii ciągnie się wzdłuż granicy z Birmą i sięga Zatoki Tajlandzkiej. W tropikalnym klimacie z wysoką wilgotnością powietrza zmieniają się dwa okresy pogody.

Pora sucha trwa w Tajlandii Zachodniej od listopada do kwietnia i jest dla Europejczyków najbardziej odpowiednim czasem na podróże. Pora deszczowa, trwająca od maja do października, przynosi klimat parny i gorący z bardzo dużą ilością opadów. Ta pora roku niesie też ze sobą często bardzo gwałtowne, ale krótkotrwałe ulewy, które przeplatają się z godzinami słońca.

Tajlandia | Warto odkryć piękno Tajlandii Zachodniej
Tajlandia | Warto odkryć piękno Tajlandii Zachodniej (by oddwick )

W turystycznym cieniu

Tajlandia Zachodnia znajduje się – całkowicie niesłusznie – nieco w turystycznym cieniu innych regionów Tajlandii. Zachodniotajlandzkie prowincje Kanchanaburi, Petchaburi, Prachuap Khiri Khan, Ratchaburi i Tak oferują gościom nie mniej interesujących rzeczy niż reszta Tajlandii.

Pamiątki historii

We wspaniałych krajobrazach dżungli i świata gór tej części kraju kryją się także tragiczne wydarzenia z najnowszej historii. W czasie drugiej wojny światowej szaleli tutaj Japończycy, a w ostatnich czasach tsunami, które również zniszczyło liczne odcinki wybrzeża. Czas leczy jednak rany i życie toczy się dalej w otoczeniu fascynującej przyrody. Dwanaście Parków Narodowych posiada sama tylko Tajlandia Zachodnia.

Kanchanaburi

Prowincja Kanchanaburi jest okolicą pełną uroku przeciwieństw. Błękitne jeziora, wodospady i rzeki stykają się z surowym pięknem gór, pociętych rozpadlinami i jaskiniami wykorzystywanymi już przez ludzi epoki kamiennej. Liczne parki narodowe stanowią dla miłośników wędrówek obszar do poznawania, a kto ma ochotę, może na tratwie przypominającej pływające domy dać się ponieść z prądem rzeki i odpocząć od stresu cywilizacji.

Stolica prowincji Kanchanaburi stanowi bramę do dżungli. Leży u zbiegu dwóch rzek Kwae Noi i Kwae Yai. Most na tej drugiej rzece zyskał sławę dzięki powieści i filmowi, i stanowi symbol oporu Tajów przeciwko potędze Japonii. Nawiasem mówiąc, Amerykanie z właściwą sobie ignorancją przeinaczyli nazwę rzeki Kwae Yai na „Kwai”, co wymawiane z angielska brzmi podobno dla Tajów mocno niecenzuralnie…

Co ma nam do zaoferowania zachodnia Tajlandia?

Niecieszący się powodzeniem wśród turystów Zachód Królestwa Tajlandii jest pełen różnorodnych atrakcji. Żyzne gleby dające bogate zbiory owoców, zwłaszcza mango, rambutanu i durianu tworzą „Ogród Tajlandii”. Poza tym ziemia tutejsza kryje rubiny i szafiry, i chociaż kopalnie kamieni szlachetnych są na wyczerpaniu, to nadal istnieje tutaj ważny rynek drogich minerałów.

Dwa kąpieliska Hua Hin i Cha Am są szczególnie odpowiednie dla ludzi szukających spokoju oraz na wczasy rodzinne. Plaża Cha Am jest uważana za najpiękniejszą na zachodniej stronie Zatoki Tajlandzkiej. Na zachód od Cha Am leży największy park narodowy Tajlandii. Ogromne obszary leśne ciągną się do granicy z Birmą.

Kiedy jechać do Tajlandii Zachodniej?

Jaka pora jest najlepsza, aby odwiedzić Tajlandię Zachodnią? Tajlandia Zachodnia jest idealnym celem podróży o każdej porze roku. Nie znaczy to jednak, że pogoda jest tam przez cały rok jednakowa.

Tajlandia | Park Narodowy Erawan w Kanchanaburi
Tajlandia | Park Narodowy Erawan w Kanchanaburi (by oddwick)

Tajlandia Zachodnia – pogoda w poszczególnych miesiącach:

Styczeń – jeden z miesięcy o pogodzie najbardziej korzystnej dla Europejczyków: temperatura powietrza tylko 28°C. Monsun północno-wschodni przynosi chłodniejsze powietrze.

Luty – temperatura ok. 30°C, a górach nieco niższa. Możliwe krótkie opady deszczu, które można traktować jak ciepły prysznic. Woda w Zatoce ma 27°C.

Marzec – gorąco: 33°C. Wędrówki po parkach narodowych nie stanowią jeszcze nadmiernego wyzwania.

Kwiecień – temperatura dochodzi do 40°C. Woda, mimo że ma temperaturę 28°C, jest jednak chłodniejsza od powietrza.

Maj – monsun południowo-zachodni przynosi znad Oceanu Indyjskiego opady. Temperatura ok. 34°C.

Czerwiec – przy temperaturze 33°C zaczyna się pora deszczowa. Należy zapomnieć o porównywaniu naszego deszczu do monsunowej ulewy.

Lipiec – pora deszczowa w pełni; parno i gorąco. Po gwałtownej ulewie znowu świeci słońce. Temperatura ok. 35°C.

Sierpień – temperatura bez zmian: ok. 32°C i opady przy tak wysokiej temperaturze. Zachodnia Tajlandia jest warta wizyty o każdej porze, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.

Wrzesień – z południowego wchodu płynie bardzo wilgotne powietrze, temperatura ok. 33°C. Na pewno nie jest to odpowiednia pora na grę golfa, ale są na zachodzie Tajlandii również inne trakcje.

Październik – temperatura powietrza nieco spadła i wynosi w dzień 25-32°C, mniej pada. Wkrótce zacznie się główny sezon turystyczny.

Listopad – przyjemna pogoda, temperatura 25-33°C, chłodniejsze noce. Woda ma ok. 26°C i jest idealna do kąpieli. Kto lubi niskie temperatury, nie powinien wybierać się do Tajlandii.

Grudzień – pogoda bez deszczu, przyjemnie ciepła: 22-32°C. Jedyna wada grudnia, to duży natłok turystów, którzy chcą spędzić święta Bożego Narodzenia i powitać Nowy Rok pod palmami.

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności